biuro rachunkowe bochnia biuro rachunkowe kraków Księgowość Doradca podatkowy Kraków biuro doradcy podatkowego

Aktualności

Podatki

Od 1 stycznia 2015 roku zmienił się art. 27f ustawy o PIT, w którym...

Kadry / ZUS

Obowiązkowa dokumentacja BHP Szkolenie wstępne BHP Szkolenie okresowe...

Wypełnij formularz lub zadzwoń
podaj interesujący Cię temat
rozmowy.

14 614 99 20, fax 14 612 51 05

biuro rachunkowe Kraków Bochnia Biuro rachunkowe Kraków biuro doradcy podatkowego biuro-mp, Małgorzata Piszczek biuro rachunkowe Bochnia

Aktualności Kadry / ZUS

Wróć

Lipiec 2012


Urlop wychowawczy na dziecko z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.

Zgodnie z art. 186 § 2 Kodeksu pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94    z późn. zm.) - dalej k.p. pracownik mający okres zatrudnienia określony w § 1 (co najmniej 6 miesięcy) bez względu na to, czy korzystał z urlopu wychowawczego przewidzianego w tym przepisie (w wymiarze do 3 lat, do ukończenia przez dziecko czwartego roku życia) może skorzystać z urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia, jeżeli z powodu stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecko wymaga osobistej opieki pracownika. .

Dodatkowy urlop wychowawczy na opiekę nad takim dzieckiem może być udzielony niezależnie od tego, czy na to dziecko został wykorzystany urlop wychowawczy zanim osiągnęło ono wiek 4 lat, czy też nie. Jest to niejako odrębne uprawnienie.

 

· zmiana stawki dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych

Od pierwszego lipca 2012 roku zmieniła się wysokość dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.

Zgodnie z nowymi przepisami obniżeniu ulega dofinansowanie wynagrodzeń dla osób niepełnosprawnych z lekkim z 50% do 45% i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności ze 125% do 115%. Zwiększone zostały natomiast dopłaty do wynagrodzeń dla osób z najcięższym, znacznym stopniem niepełnosprawności ze 170% do 180%. Zmiana stawek ma na celu promowanie zatrudnienia osób niepełnosprawnych ze znacznym stopniem niepełnosprawności.