biuro rachunkowe bochnia biuro rachunkowe kraków Księgowość Doradca podatkowy Kraków biuro doradcy podatkowego

Aktualności

Podatki

Od 1 stycznia 2015 roku zmienił się art. 27f ustawy o PIT, w którym...

Kadry / ZUS

Obowiązkowa dokumentacja BHP Szkolenie wstępne BHP Szkolenie okresowe...

Wypełnij formularz lub zadzwoń
podaj interesujący Cię temat
rozmowy.

14 614 99 20, fax 14 612 51 05

biuro rachunkowe Kraków Bochnia Biuro rachunkowe Kraków biuro doradcy podatkowego biuro-mp, Małgorzata Piszczek biuro rachunkowe Bochnia

Aktualności Kadry / ZUS

Wróć

Październik 2011


PESEL zamiast NIP w dokumentach ubezpieczeniowych.

NIP wychodzi z użytku jako identyfikator osoby ubezpieczonej w ZUS. Od 1 września 2011 r. uległ zmianie zakres danych identyfikacyjnych osoby ubezpieczonej, podawany w dokumentach ubezpieczeniowych przekazywanych do ZUS.

W dokumentach ubezpieczeniowych (np. ZUS ZUA) w bloku danych identyfikacyjnych osoby ubezpieczonej należy podawać jako numer identyfikacyjny numer PESEL, a w razie gdy nie nadano tego numeru - serię i numer dowodu osobistego lub paszportu. Numer NIP osoby ubezpieczonej nie musi być także podawany w drukach zwolnień lekarskich - ZUS ZLA (ale dotyczy to tylko numeru NIP osoby ubezpieczonej, nie dotyczy natomiast numeru NIP płatnika, czyli pracodawcy). Numer NIP nadal obowiązuje jako identyfikator płatników składek.

Jak zgłaszać nianię do ubezpieczeń?

Dnia 1 października br. weszła w życie ustawa z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. Nr 45, poz. 235 z późn. zm.).

Na mocy ustawy, osoby sprawujące opiekę nad dziećmi na podstawie tzw. umowy uaktywniającej podlegają ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Płatnikiem składek jest jeden z rodziców dziecka lub rodzic samotnie wychowujący dziecko i to on zgłasza osobę do ubezpieczeń w ciągu 7 dni od zawarcia umowy: na druku ZUS ZFA – jeśli rodzic nie jest zgłoszony do ZUS jako płatnik, na druku ZUS ZUA - jeżeli dla niani jest to jedyne miejsce pracy albo pracuje też gdzie indziej i zarabia mniej niż minimalne wynagrodzenie, albo jeżeli niania jest studentem i nie ma 26 lat, albo jest emerytem lub rencistą. Na druku ZUS ZZA zgłasza się nianię, która równocześnie pracuje na cały etat. Składki finansuje skarb państwa od wynagrodzenia nie wyższego niż minimalne.

Pracownik wykorzysta zaległy urlop do końca września.

O pół roku wydłużono możliwość wykorzystania zaległego urlopu za poprzedni rok.

Taką możliwość przewiduje znowelizowany 16 września br. Kodeks pracy. Nowe regulacje zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2012 r. Przewidują, że firma będzie musiała udzielić zaległego wypoczynku do końca września, a nie marca następnego roku, tak jak jest to obecnie.