biuro rachunkowe bochnia biuro rachunkowe kraków Księgowość Doradca podatkowy Kraków biuro doradcy podatkowego

Aktualności

Podatki

Od 1 stycznia 2015 roku zmienił się art. 27f ustawy o PIT, w którym...

Kadry / ZUS

Obowiązkowa dokumentacja BHP Szkolenie wstępne BHP Szkolenie okresowe...

Wypełnij formularz lub zadzwoń
podaj interesujący Cię temat
rozmowy.

14 614 99 20, fax 14 612 51 05

biuro rachunkowe Kraków Bochnia Biuro rachunkowe Kraków biuro doradcy podatkowego biuro-mp, Małgorzata Piszczek biuro rachunkowe Bochnia

Aktualności Kadry / ZUS

Wróć

Lipiec 2011


Surowe sankcje za podwójną ewidencję czasu pracy.

Państwowa Inspekcja Pracy sprawdza, czy zakłady pracy nie wprowadzają fałszywych danych do elektronicznych programów płacowo-kadrowych. Pracodawcy grozi za to grzywna i więzienie. Prowadzenie podwójnej ewidencji czasu pracy może drogo kosztować pracodawców, którzy w nieuczciwy sposób chcą obniżyć koszty pracy.

Niepewny los zatrudnionych na podstawie ustawy antykryzysowej.

Pracodawcy zatrudniający pracowników na umowę na czas określony na podstawie ustawy antykryzysowej mogą zwalniać ich z pracy.

Wszystko przez to, że 22 sierpnia upłyną dwa lata od wejścia w życie tej ustawy. Ograniczyła ona możliwość czasowego zatrudnienia do maksymalnie 24 miesięcy. Jeśli po upływie dwóch lat pracy podwładny będzie ją kontynuował w tej samej firmie, może zażądać zawarcia stałego kontraktu, który gwarantuje zdecydowanie lepszą ochronę przed zwolnieniem. Wypowiedzenie takiej umowy jest najłatwiejszym sposobem na uniknięcie jej przekształcenia w umowę na czas nieokreślony.

Szef zdecyduje o zbadaniu trzeźwości pracownika.

Od 1 lipca 2011 sprawdzanie stanu trzeźwości pracownika nie zależy już tylko od decyzji zatrudnionego. Taką decyzję może też podjąć jego szef.

Nowe regulacje w tym zakresie wprowadza ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych, która zmieniła art. 17 ust. 3 ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Tym samym rozwiązuje spór, z czyjej inicjatywy może dojść do badania trzeźwości pracownika. Do 30 czerwca taka weryfikacja mogła nastąpić jedynie na wniosek pracownika. Nowe przepisy nie określiły jednak precyzyjnie, kto ma zlecać takie badania, kto za nie płaci i kiedy pracodawca otrzyma ich wyniki. Może to powodować, że wprowadzone rozwiązanie będzie rzadko wykorzystywane w praktyce. Tym samym pracodawcy nie będą mieć twardej podstawy do ukarania pracowników nadużywających alkoholu (z karą pieniężną i wypowiedzeniem dyscyplinarnym włącznie).

Choroba na urlopie nie wlicza się do wypoczynku.

Jeśli pracownik zachoruje podczas urlopu, pracodawca musi mu przesunąć urlop.

Okres niezdolności do pracy nie odbiera pracownikowi możliwości wypoczynku. Wynika to z art. 166 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym przepisem, pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu niewykorzystanego z powodu choroby w późniejszym terminie. A to dlatego, że pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego odpoczynku. Choroba uniemożliwia wykorzystanie urlopu zgodnie z jego przeznaczeniem. Ze względu na to, że pracodawca nie może udzielać urlopu osobie chorej, to już udzielony urlop ulega przerwaniu.

Emeryci, którzy zawieszą emeryturę, po 18 miesiącach przeliczą swoje świadczenia.

Emeryci, którzy jednocześnie pracują i pobierają emeryturę, po 18 miesiącach dodatkowej pracy będą mogli wystąpić o przeliczenie emerytury.

Zgodnie z ostatnią nowelą ustawy emerytalnej, emeryci pobierający świadczenie i jednocześnie pracujący na etacie muszą się zwolnić z pracy u dotychczasowego pracodawcy, aby dalej otrzymywać emeryturę. Ci, którzy nie zwolnią się z pracy, ale zdecydują na zawieszenie emerytury, po 18 miesiącach będą mogli ją przeliczyć.

Jeden pracownik kilka etatów.

Notuje się wzrost liczby pracowników decydujących się na tzw. podwójne zatrudnienie, co oznacza pracę na tym samym stanowisku bez dni wolnych i odpoczynku dobowego.

Podwójne zatrudnienie to praca w dni wolne, niedziele i święta, a także po godzinach w tym samym miejscu, na tym samym stanowisku, ale na podstawie umowy z innym podmiotem, którego z pracodawcą łączy umowa o współpracy. Trzeba jednak pamiętać o przepisach o czasie pracy, gwarantujących czas wolny, w którym pracownik powinien odpocząć. Każdy pracodawca z osobna powinien ich przestrzegać, ale z drugiej strony przepisy nie ograniczają aktywności zawodowej pracowników. W praktyce jednak normy nie są zachowane, a zjawisko podwójnego zatrudnienia się nasila.